Vše co potřebujete vědět o fotbalových míčích
HISTORIE FOTBALOVÝCH MÍČŮ
Dnešní fotbalové míče se musí řídit jasnými pravidly. Průměr musí mít okolo 22 cm a vážit zhruba 430 gramů. Před více než 180 lety, když se s hrou, které dnes říkáme fotbal, začínalo, bylo ale všechno jinak. Kopalo se převážně do správně zašitých a nafouknutých zvířecích žaludků nebo měchýřů pokrytých kůží, která udržovala alespoň přibližný tvar koule. Historie ale pamatuje i takové výtvory, jako například kožený míč naplněný korkovými hoblinami.
Až v roce 1838 přišel vynález Vulkanizované gumy. Ta se rázem stala perfektním materiálem s perfektními vlastnostmi. Dobře se chovala v teple i chladu, nebyla těžká, míč z ní vyrobený byl snadno nafouknutelný. Zkrátka zázrak. Takový míč se pak pokrýval nejčastěji osmnácti kusy pevné silné kůže, které byly následně sešity k sobě. Fotbal se díky tomu všemu stal mnohem zajímavějším a rychlejším sportem, protože takovéto meruny už se na rozdíl od svých předchůdců odrážely a hravě skákaly.
V první polovině 20. století ale nadešel čas pro další velkou změnu. Hráči nenáviděli velkou bolest spojenou s nárazy míčem do hlavy za deštivého počasí. Kožený zázrak, který měl jinak výborné vlastnosti, se totiž skrz švy nacucal vodou a při prudším zásahu do citlivých partií hlavy působil jako hozený pytel s cementem. Způsobil tenkrát nejedno nemilé zranění hlavy, v horších případech pak vážné poranění krku. Podle moderních výzkumů si dokonce mnozí fotbalisté, a to i z patrně modernějších dob, hlavičkováním do příliš těžkých míčů přivodili pozdější demenci. Proto přišli v roce 1931 chytří Argentinci s inovativním míčem nazývaným Superball, který se do roka stal oficiální součástí většiny utkání pod tamější fotbalovou federací. Jeho vlastnosti v mokru byly totiž díky výrazně vylepšeným spojům o poznání lepší!
Asi nejznámějším fotbalovým míčem všech dob se stal legendární Adidas Telstar, který byl představen roku 1970. Bílý míč s černými dílky se už za ty roky stal věcí prakticky lidovou, ale počátek má právě ve zmíněném modelu.
Dnešní fotbalové míče se už vyvíjejí v laboratořích, kde je přesně testováno jejich chování a odolnost za všech možných situací a podmínek. V suchu, mokru, mrazu i větru. Firmy jako Adidas, Nike, Puma, Uhlsport, Select nebo Quicksport vám tedy nabízejí naprostou volnost ve výběru. A dokonce ani na nohejbal a futsal se nezapomíná. I pro tyto sporty jsou totiž vyráběny míče speciální. Dokonce i brankaři si u nás přijdou na své, pokud shánějí něco speciálního přímo pro své tréninky. Takový je dnes svět fotbalových míčů! Ovčí žaludky už sice nevedeme, ale jinak tu pro vás máme snad cokoliv.
Jak jsou míče důležité pro fotbal?
Schválně se zamyslete nad nějakými opravdu nerozlučitelnými páry. Romeo a Julie? Ti byli taky živi, než se potkali. Hrom a blesk? Když jste dostatečně daleko, ani oni dva nepřicházejí spolu. Ale takový fotbal a míč? Ty si bez sebe asi těžko představíme. I když máme hrát s PET lahví nebo kusem kamene, něco, čemu budeme říkat míč, prostě potřebujeme. Jinak tomu nebylo před dvěma sty lety a jinak tomu nebude ani v blízké budoucnosti.
Míč je zkrátka něco, bez čeho se neobejde žádný z nejpopulárnějších sportů planety. A je jedno, jestli je Velký, malý, placatý nebo šišatý. U nás sice najdete jenom ty fotbalové a jim podobné, třeba na futsal a nohejbal, ale zato jich máme opravdu hodně. Nabízíme výrobky Adidas, Nike, Puma, Uhlsport, Select a Quicksport, rozličné cenové i kvalitativní relace a ohromnou škálu designových variant. Nezbytnost pro fotbalový tým, nejlepší dárek pro malého kluka nebo třeba parádní dekorace na poličku zapáleného sportovního fanouška!
Materiály fotbalových míčů
Dnešní fotbalové míče jsou nejčastěji vyráběny ze syntetických materiálů,případně falešné kůže. Vnější vrstvy jsou často zhotovovány z kvalitního polyurethanu, nebo méně odolného PVC. Jednotlivé články svrchní vrstvy jsou pak k sobě sešity, nebo v drtivé většině moderních míčů slepeny. Především jsou ale pevně přichyceny k duši, které se vyrábějí především ze syntetických nebo latexových materiálů.
Údržba fotbalových míčů
Stejně jako o kopačky, tričko, lahev na pití nebo křečka, i o svůj fotbalový míč byste se měli starat. Vše začíná správným nafouknutím. Použijte kompresor či jakoukoliv ruční pumpičku, vždy ale se správnou jehlou! Jinak to totiž ani nepůjde. Výsledná tvrdost, a tudíž tlak uvnitř duše, je otázkou preferencí. Profesionální fotbal se hraje s míči spíše tvrdými, mladším fotbalistům se zase často dávají míče o trochu měkčí. Nejlepší je pochopitelně zlatá střední cesta, kdy je míč spíše tvrdý, od tvrdé podlahy se velmi dobře odráží, ale při vyvinutí nějaké síly ho palci lehce promáčknete. Pokud svůj míč nafouknete drasticky moc nebo naopak hodně málo, negativně to poznamenává jeho životnost.
Při tréninku se dá pro míč udělat jediná věc, a to co nejvíce se vyvarovat jeho střetům s jinými povrchy a objekty než těmi, které jsou součástí hry. Okopávat různé zídky, vést si míč u nohy ke hřišti po chodníku, pálit na některé typy plotů. To vše merunu postupně ničí a v horším případě může dojít přímo k proražení duše, které je pochopitelně neopravitelné. Při smolném nárazu do pevného objektu může být duše také zdeformována do tvaru hrušky, což je také konečná.
Po tréninku i zápase je důležité nezanechat míč na pospas vysloveně špatným podmínkám. Pokud se hrálo v bahně nebo dešti, je dobré ho alespoň zlehka omýt a trochu osušit. Při ukládání do skladu či skříně pak myslete na to, abyste míč nezanechali delší dobu stlačený pod velkou vahou nebo vecpaný do nějakého těsného prostoru. Obojí totiž může vést k trvalé deformaci či nevzhlednému otlačení vnější vrstvy.
Rozdělení fotbalových míčů
Fotbalové míče se dělí v první řadě podle velikosti. Existují velikosti 3, 4 a 5. Dospělý fotbal se hraje s tzv. pětkami, žáci hrávají se čtyřkami a trojky tu jsou pro ty opravdu nejmenší. Také se kupují jako suvenýry nebo na házení a podobné blbnutí doma či na pláži.
Dále se naše míče dělí na klasické fotbalové, halové, futsalové, nohejbalové, fanouškovské, mini a brankářské. Halové míče se vyznačují zejména netradičním svrchním povrchem, který při nárazech v do všeho možného v hale nenatropí takový rámus a neplechu. Futsalové míče bývají obvykle menší než klasické, ve velikosti 4, takřka vždy s tradičními pěti či šestiúhelníkovými články. Míče na nohejbal se od klasických neliší velikostí, ale vyšším odskokem a pomalejším letem. Fanouškovské míče jsou naprosto standartní, jenom se designově vážou k některému z populárních světových klubů či hráčů. V poslední řadě jsou tu brankářské míče, které mají za úkol gólmanům při tréninku pomoct s pilováním reflexů.
Míče můžeme rozdělit i podle způsobu výroby. Jedny zhotovuje výhradně stroj, na kompletaci, sešívání a lepení jiných se zase podílejí lidé. Obojí má své výhody i nevýhody.
Poslední způsob, jakým rozdělit míče, je jejich kvalita, s níž jde ruku v ruce i cena. Tréninkové míče jsou levnější a očekávají častější a tvrdší zacházení. V případě, že časem dojde k jejich poničení, nejedná se o takovou katastrofu. Zápasové míče jsou těmi nejlepšími v nabídce. Ty totiž musí být připraveny na každý fotbalový svátek v nejlepší možné kvalitě a formě!
Zřejmě není potřeba popisovat něco tak profláklého. Fotbalák, balón, meruna, kulatý nesmysl, lopta, koule, a tak dále. Fotbalový míč je pro spoustu lidí tou nejlepší věcí na světě. Jestli i pro vás, to těžko říct. Pokud ale rádi kopete, doufáme že právě do něj, a ne třeba do kamarádů. A tak jako tak byste se měli podívat do naší nabídky! Máme míče pro profíky, začátečníky, leváky i praváky!
Sálové míče se používají při hraní fotbalu v hale, takzvané sálové kopané. Od futsalu se liší rozměrem branek a právě míčem. Ten je totiž v klasické velikosti 5 a na povrchu speciálně upravený, aby na zdech a případně i stropu haly nenadělal přílišnou neplechu.
Míče určené pro futsal. Od klasických fotbalových se liší velikostí, ta je totiž 4. V drtivé většině případů u nich narazíte na tradiční povrch z pěti či šestiúhelníkových článků. Futsalové míče se obvykle hustí o něco méně kvůli požadovanému menšímu odrazu.
Míče na nohejbal jsou v klasické velikosti 5, od klasických fotbalových se ale liší svými vlastnostmi. Jsou navrženy tak, aby se odrážely více a létaly o něco pomaleji. Oba tyto faktory pomáhají kvalitní nohejbalové hře.
Fanshopové míče jsou použitelné při klasické kopané nebo určené k vystavení na poličce. Designově se totiž vážou právě k vašemu oblíbenému týmu nebo fotbalistovi. Hodí se i jako výborný dárek pro malého fotbalistu, který z něj nepochybně bude mít velkou radost!
Mini míče jsou malými replikami skutečných herních míčů. Hodí se jako suvenýr k vystavení, na plážové či bazénové házení nebo na pohodové domácí čutání mezi skříněmi.
Brankářské míče jsou asi nejzvláštnější kategorií míčů, které nabízíme. Najdete zde míče relativně běžné, ovšem s reflexními prvky pro usnadnění gólmanské práce a také míče naopak velmi speciální! Nepravidelně tvarované pro naprosto neočekávatelný směr a rychlost odskoku. To je to pravé pro opravdu intenzivní a náročný trénink reflexů napříč všemi věkovými kategoriemi i soutěžemi.
Adidas je ve výrobě míčů asi tím největším gigantem ze všech. Na jejich výrobu se používají ty nejmodernější a nejkvalitnější technologie a materiály. Vyberte si třeba merunu z legendární série Tango. Nebo snad sáhnete po oficiálním míči určeném a vyladěném přesně pro finále Ligy mistrů? A výběr je ještě mnohem širší. To vše v sekci míče Adidas najdete.
Míče Nike jsou tak kvalitní a populární, že si je i leckteré z nejlepších světových lig vybraly jako své oficiální. Nike také těží ze spolupráce s mnoha špičkovými velkokluby, jejichž znaky a barvami míče často zdobí a vychází tak vstříc všem fanouškům. Pořiď si i ty to nejlepší pro trénink či zápas, co náš sortiment Nike nabízí!
Míče Puma jsou pro svou kvalitu a výdrž často vybírány a nakupovány nejen pro zápasy, ale i pro náročné celoroční tréninky za každého počasí. Oblibu si mezi mnohými drží i používáním tradičních šestiúhelníkových článků, které mají své nesporné výhody. Puma vám je navíc nabízí ve své prvotřídní kvalitě!
Firma Uhlsport je sice na poli fotbalových míčů méně známým pojmem, o to více se ale snaží při nastavování kvality a ceny. Navíc v jejím sortimentu najdete i výborné futsalové míče. Pokud tedy hodláte vyzkoušet zase nějakou novou značku, můžeme Uhlsport jenom doporučit!
Míče Select jsou skutečně mimořádně kvalitní. Vyznačují se velmi precizním zpracováním a jednotným decentním designem. Pokud sháníte to nejlepší na trhu pro tréninky či zápasy, sortiment firmy Select rozhodně neprohlížíte zbytečně!
Míče Quicksport nejsou určeny ke standartnímu trénování nebo zápasům. Jsou totiž opatřeny provazem, který vám míč vždy po odkopnutí vrátí k noze. Je jedno, jak daleko či jakým směrem merunu vyšlete, vždy se vrátí jako bumerang. Vyřešíte tak problém otravného lovení míče ze vzdálené sítě při trénování střelby nebo můžete třeba sami sobě nahrávat a trénovat tak kopy z první a fyzičku. Součástí balení je samozřejmě i statický stojan určený pro navinutí a držení druhého konce provazu.
Více o míčích naleznete zde.